Warto wiedzieć
Najczęściej zadawane pytania
Jak wygląda pierwsze spotkanie?
Pierwsze spotkanie jest sprawą dość indywidualną i w pewnej mierze jest uzależnione od nurtu, którym pracuje psychoterapeuta. Jeśli klient chce się przygotować do pierwszego spotkania,…
Co wyklucza psychoterapię?
Głównym czynnikiem wykluczającym psychoterapię jest brak motywacji pacjenta. Jeśli nie będzie on wykazywał postawy współpracy, chęci wzięcia odpowiedzialności za proces, wykonywania wysiłku związanego z procesem,…
Czym różni się psychoterapeuta od psychiatry?
Psychiatra jest lekarzem, absolwentem studiów medycznych, ze specjalizacją z psychiatrii. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Może zaproponować farmakoterapię (leki na receptę),…
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta to osoba w trakcie lub po ukończeniu przynajmniej czteroletniego szkolenia z psychoterapii. Jest obecnie wiele nurtów psychoterapii i wiele szkół. Do najbardziej popularnych należą…
Psychoterapia - Ile trwa?
W zależności od podejścia, w którym pracuje terapeuta, psychoterapia może mieć różne ramy czasowe – od kilku miesięcy w podejściach krótkoterminowych, skoncentrowanych na rozwiązaniu, do…
Psychoterapia – na czym polega?
Psychoterapia oparta jest przede wszystkim na specyficznym kontakcie pacjenta z terapeutą. Kontakt ten przebiega w określonych przez praktykowaną metodę terapeutyczną ramach i ma charakter profesjonalny.…
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to metoda leczenia lub/i wspomagania rozwoju. Psychoterapeuta poprzez intencjonalne reagowanie na wypowiedzi i zachowanie pacjenta wpływa na jego psychikę, powodując pożądane zmiany. Największą rolę…
Kiedy warto udać się na psychoterapię?
Jeśli: - przeżywasz częste stany lęku i niepokoju; - masz poczucie braku sensu, beznadziei; - dominuje u Ciebie smutek, przygnębienie; - masz poczucie, że nie…